לקראת החג המתקרב: הזמנה והבטחה מפרויקט בן-יהודה. 

ל״מדעי הרוח הדיגיטליים״ אפשר להציע הגדרות ואפיונים רבים (ואין כמו דף האינטרנט הזה כדי להבהיר עד כמה פלורליסטית, דינמית ופתוחה קהילת מדעי הרוח הדיגיטליים בכל הנוגע לשאלת הגדרתה). במובן הרחב, יכללו תחת ההגדרה כל יישום של טכנולוגיות, כלים וגישות ממוחשבות לתחומי העניין של מדעי הרוח השונים. במובן זה נהוג לציין כאב המייסד של התחום את רוברטו בוסה, הכומר הישועי והחוקר שלפני כמעט שישים שנה פנה לחברת IBM עם הרעיון להתשמש במחשבים לבניית הקונקורדנציה לכתבי תומס מאקוינו, האינדקס תומיסטיקוס. 

אותו רוברטו בוסה ביקר גם בארץ ועמד בקשר עם שני הפרויקטים החלוציים של מחשוב במדעי הרוח בעברית: המילון ההיסטורי של האקדמיה ללשון העברית, ופרויקט השו״ת.

במובן העדכני יותר, מדעי הרוח הדיגיטליים הם תופעה של ראשית האלף השלישי, תנועה שלא יכולה היתה להתקיים לפני שנות התשעים ועליית רשת האינטרנט. בניגוד ל׳מחשוב במדעי הרוח׳ או ׳מחשוב עבור מדעי הרוח׳, התפתחות הקשורה למהפכת המדיה של המאה העשרים, רואה עצמה תנועת מדעי הרוח הדיגיטליים כתופעה הקשורה למהפכה אפיסטמולוגית: מהפכה עמוקה במבני הידע, שהדוגמה הפרדיגמטית שלה היא ויקיפדיה: עולם של ידע פתוח, מקושר ומבוזר.
בהקשר זה, אם נצטרך לבחור בפרויקט חלוצי במדעי הרוח הדיגיטליים בשפה העברית, הרי זה פרויקט בן-יהודה, שהחל בשנת 1999 כאשר אסף ברטוב חיפש ברשת את מילותיו של שיר ידוע של ביאליק (כאן באתר הפרוייקט, וכאן באחד היפים בביצועיו). כשלא מצאן החל בהקלדת כל יצירותיו לרשת. מזה 18 שנה פרויקט בן-יהודה מגיש לציבור ספרייה דיגיטלית של יצירות עבריות חינם, ללא פרסומות, ובהתנדבות מלאה. את הסיפור המלא תוכלו למצוא בסרטון שכאן.


מדי שנה, בתחילת ינואר, חוגג הפרויקט יום חג מיוחד: יום קניין הציבור, בו משתחררות לנחלת הכלל החוקית, ומיד מופיעות באתר, יצירות עיון, הגות, שירה וסיפורת. גם השנה יצוין החג, והפעם עם בונוס מיוחד: אתר תוכן חדש יחנך לפרויקט. הארוע יתקיים ביום חמישי, ה-04.01.18, באוני' ת"א, בניין סאקלר לרפואה, אולם לולה. הוא מיועד למתנדבי פרויקט בן-יהודה ולאוהבי השפה והספרות העברית כאחד. הכניסה אינה כרוכה בתשלום, אך מספר המקומות מוגבל ונדרשת הרשמה מראש.

לתחום מדעי הרוח הדיגיטליים חשובה מאד התפתחות נוספת שמבטיח צוות הפרויקט בשבועות הקרובים: הנגשה חדשה של תוכן האתר בשלמותו באופן פתוח לעיבוד ולניתוח. צוות הפרויקט יציע ייצוא (dump) של כל התכנים החופשיים בפרויקט (יש בו גם תכנים שמוגשים ברשות מפורשת לפרויקט בן-יהודה, ואותם אין לפרויקט רשות להעביר הלאה), ב-HTML ובטקסט נקי, בקידוד UTF-8, שיונגש דרך GitHub ויעודכן אחת לרבעון. על כך נכתוב הודעה נוספת בבוא העת.

תכנית הארוע:

18:00 - 18:30 - התכנסות ורישום.

18:30 - 19:00 - מה חדש בפרויקט? מאת: צוות פרויקט בן-יהודה

19:00 - 19:45 - "מתנדבים מספרים" - מתנדבי הפרויקט חולקים חווית אישיות

19:45 - 20:10 - הפסקה וכיבוד.

20:10 - 20:30 - הרצאה מאת פרופ' מיכאל גלוזמן, החוג לספרות, אוני' ת"א.

20:30 - 20:50 - אתנחתא מוזיקלית: המוזיקאית יסמין אבן בשירי משוררים.

20:50 - 21:20 - הרצאה מאת ד"ר רונן סוניס, המחלקה לתרגום, האוני' העברית בירושלים.

21:20 - 21:30 - דברי סיום ונעילת האירוע.

•ניתן לסייע לפרוייקט בתרומה כספית הן לטובת האירוע והן לטובת הפרויקט בכלל בקישורית זו.

בשאלות נוספות, ניתן לפנות לצוות הפרויקט בכתובת: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.